Sperrdiffi - mindenütt ezt hallom. Mi ez? rugóval előfeszített "sper" metszeti képeA legfontosabb a helyesírása: semmiképpen sem speer. A szó eredetije a német "Differenzialsperre" vagyis differenciálzár. Sperren = lezárni. Az természetes, hogy a szóból a differenciál(műve)t elhagyjuk, hisz az amúgyis "benne van" az autóban. Ami kell bele, mint tuning, az az önzáró mechanika, és ezt nevezik "sperr"-nek. Azon már lehet vitatkozni, hogy magyarosodott-e ez a szó, és a magyar változatát egy vagy két r-betűvel kell-e írni. Maradjunk annyiban, hogy nem "speer".
Hatása
A gyári differenciálmű működését elméletben mindenki megismerte KRESz órákon: az íven belül haladó kerék kisebb utat tesz meg, mint az íven kívül haladó, ezért biztosítani kell számára a fordulatszám-eltérés lehetőségét. Ezt valósítja meg a kiegyenlítőmű vagy más néven differenciálmű, ami azt is biztosítja, hogy a hajtás folyamatos legyen. Azonban, ez csak "szélsőséges" körülmények között igaz. (Az elég szélsőséges feltétel, hogy csak száraz aszfalton, 14 lóerőt és 21Nm nyomatékot felhasználva kanyarodjunk). Aki közlekedett már havon, tudja, hogy amint az egyik kerék elveszti tapadását, oda jut az összes nyomaték, a kerék pörögni kezd, a tapadó kerék pedig nem kap hajtást.
Az önzáró differenciálmű ezt küszöböli ki: a két kereket (a két féltengelyt) valamilyen módon "összefékezi", összezárja. Természetesen itt is kompromisszumokkal kell együtt élnünk. Az ideális kihajtás kanyarban engedi elforogni egymástól a kerekeket, de minden kipörgést megakadályoz. Honnan "tudja" a diffi, hogy mikor zárjon? Az egyszerű (olcsó) típusok "nem tudják". Azok, amelyek több-kevesebb sikerrel "tudják", és aszerint avatkoznak be, azok pedig drágák, mindnek megvan a saját előnye és hátránya.
A vezetésben tapasztalható előnyei: a hajtás mindig, minden körülmények között (ideális megoldás esetén) megmarad: ha az egyik kereket megdobja egy bucka, vagy ha vizes úton éles kanyart veszünk, éles kanyarban (utcasarkon) gyorsítunk: mindig hajt mindkét kerék.
Fajtái
Lehet szimmetrikus vagy aszimetrikus. A szimmetrikus diffi bármilyen irányban (fékezés / gyorsítás zár, az aszimetrikus csak gyorsításkor)
A legegyszerűbb diffi az, amelyben nincs semmilyen zárás, ezt fentebb leírtuk, mindenki ismeri (sajnos).
A másik legegyszerűbb, amit kifejezetten nem ajánlok (úgy is mondhatnám, tilos) beszerelni, ez a "fix diffi". Csak érdekesség képpen említem. Ilyennel "szerelt" autót utcára vinni szigorúan tilos, a többi közlekedő életének védelmében. Versenyek: csak kisebb tempójú, egyszerűbb, mindenképpen zárt pályás szlalomversenyeken szabad használni. Gyorsulási versenyekre készített autóban esetleg használható, de számítani kell rá, hogy teljesen egyenes pályán is könnyen megpördül és felborul (majd kigyullad, stb) az autó! Ilyen (gyorsulási) autón csak akkor alkalmazzuk, ha a garázs és a verseny helyszíne közötti utat tréleren (még csak nem is vontatmányként!) tesszük meg vele. A fix diffi házilag készül, és sok veszélyt rejt az autóra és vezetőjére egyaránt
Kapcsolható fix diffi - tehearautókon, terepjárókon használják. Vezérlése elektromos vagy egyéb (pneumatikus, hidraulikus). A bekapcsolása legtöbbször álló helyzetben ajánlott, használatát aszfaltra és betonra nem javasolják, csak rossz terepkörülményekre. Van olyan - magyar - vállalkozás, amely utólag bármilyen autótípusba beszereli.
"Szorított" diffi - a differenciálművek pontos hézagolást igényelnek. Szokás a hézagoló lemezek fészkét felmarva, bronz betétekkel kiegészítve, a hézagolás során "túlfeszíteni" a differenciálművet. Ilyenkor a két féltengelyt valamennyire összeszorítja a mechanika. Ebből is készíthető olyan, amely alap esetben valamennyire laza, nyomatékkülönbségre a súrlódástól megmelegedve "befeszül". Készíthető különböző előfeszítéssel. Mivel a "szoruló" alkatrészek nemcsak a "bekapcsolási" nyomatékot állítják elő, hanem konkrétan részt vesznek az erőátvitelben, egy bizonyos nyomaték fölött elvesztik hatásukat (elforognak). Az alkatrészek gyorsan kopnak, hamar (5-10-15Ekm) utánállítást (bronz betét cserét) igényelnek. Kivitelezése a többi diffizárhoz képest nagyon olcsó, használata pedig biztonságos (a fix diffihez képest).
"Lamellás" - állandó záróerőt (nyomatékot) biztosít, a surlódó felületek megnövelésével. A lamellák egymáshoz feszülnek, hő hatására megvastagodva összenyomódnak, a diffi lezár. A sima szorítotthoz képest az előnye: igényesebb anyagok, nagyobb surlódó felületek: ez pedig gyorsabb és feszesebb zárást okoz.
"Viszkó-kuplungos" - (Angolul "viscous") a viszkókuplung hőhatás elvén működik, például ezért alkalmazzák ékszíjról hajtott hűtőventilátor ki-be kapcsolására (BMW, Ford): amikor megmelegedik, a kuplung zár, a ventilátort a szíjtárcsa forgatni kezdi. A diffizár esetében a két kerék közötti fordulatszámkülönbség (súrlódás!) melegíti a viszkót, amely ekkor lezár. Előnye: kis fordulatszám-külöbnségnél (egyszerű kanyar) nem érződik a hatása. Hátrány: a lezárásához meglévő fordulatszám-különbség kell, tehát a kerék már kipörög, mikor a diffi lezár.
ZF típusú: "A bolygókerekek tengelye, ill. a bolygókerekek egy lejtőnek feszülnek, ahol a szög függvényében képződik a hajtónyomatéktól függő záróerő. Érezhető, hogy minden előnyös tulajdonságot magában foglal de bonyolultabb és drágább szerkezet. Létezik olyan kivitel ahol a motorféküzemi zárás kisebb mértékű így visszakapcsoláskor irányíthatóbb marad a jármű. (aszimmetrikus). [...] Pl.: Impreza WRX: középen bolygóműves szimmetrikus diffi viszkóval kiegészítve: 50-50% nyomatékelosztás elöl/hátul, de a zárás fordulatszámfüggő. Nem mondhatjuk rá, hogy pl: 25%-os sper van benne." (idézet Ágó Bélától, zsiguli.hu)
"Golyós": hajtáskor 100%-os, hajtás nélkül (motorfék) 0%-os zárást valósít meg. Emiatt a hirtelen váltás miatt nagy rutint igényel a vezetése. A 100% miatt nehezen kezelhető. Működése a bicikli kontrafékjéhez hasonló. Utcára nagyon nem ajánlott. Versenyre pedig szinte használhatatlan, fékezéskor utcai, gyorsításkor fix diffiként viselkedik. Esetleg gyorsulási versenyre elképzelhető."Fékezéses". ez egy olyan, a gyártó számára olcsó, mégis drágán árult félmegoldás, ahol a differenciálművet meghagyják eredeti állapotában, és az egyébként is számítógéppel (ABS) vezérelt fékeket használják fel arra, hogy a kipörgő kereket lefékezzék, így az addig álló kerékre is jusson hajtás (nyomaték). Ezt sok autógyár, mint extrát, mint cége büszkeségét árulja, de számomra inkább amolyan "Olcsó János" megoldás. Ez nem igazi sper, bár arra jó lehet, hogy idős hölgyek ki tudjanak kecmeregni a háromcentis hóból. Versenykörülményekre, a hatására játszó csúsztatott kanyarvétel bemutatására ez nem alkalmas. A féket majd én működtetem, ha akarom!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése